"Будьмо, знайомі!

четвер, 20 травня 2021 р.

60 річчя Національної премії України імені Тараса Шевченка!

 



Сьогодні подвійне свято!

День вишиванки та 60 річчя Національної премії України імені Тараса Шевченка! Шевченківська премія - державна нагорода України, найвища творча відзнака за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва.
У 1961році в Україні всенародно відзначалося вшанування пам'яті Тараса Шевченка. 20 травня колишньою Радою Міністрів України прийнято постанову "Про встановлення щорічних Республіканських премій імені Т.Г. Шевченка".
Національна премія України імені Тараса Шевченка - найвища творча відзнака в незалежній Україні. Шевченківська премія увінчує найвидатніші твори літератури та мистецтва. Освячена іменами великого Кобзаря, ця творча нагорода має незаперечний авторитет в Україні і в усьому світі. Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка щороку, в результаті конкурсного відбору, всебічного обговорення і таємного голосування, визначає твори, гідні високої премії. Президент України своїм Указом присуджує
Національні премії тим, хто здобув усі сходинки до творчої вершини.
Шевченківською премією відзначають творців за найвидатніші твори літератури і мистецтва, публіцистики і журналістики, які є вершинним духовним надбанням українського народу, утверджують високі гуманістичні ідеали, збагачують історичну пам'ять народу, його національну свідомість і самобутність, спрямовані на державотворення і демократизацію українського суспільства.
В день народження Тараса Шевченка, 9 березня, Україна знає імена нових Шевченківських лауреатів. Цим не лише підсумовують культурні здобутки року, а й віддають світлу данину пам'яті геніальному українському поетові й художникові.

20 травня день вишиванки.

 



Вишиванка — це символ здоров'я та краси, щасливої долі й родової пам'яті, порядності й чесності, любові та святковості; крім того, вишиванка – це ще й обері.

У кожного народу є свій традиційний одяг, якому притаманні особливі елементи, що перейшли у спадок від предків. Духовним символом українського народу споконвіку була прекрасна вишиванка. Наш народ ставився до неї, як до святині. Вишиванка передавалася з роду в рід, з покоління в покоління, береглася, як реліквія. Зараз вишиванка не просто одяг, а символ української нескореності, свободи, солідарності з українцями за кордоном, які цього дня також одягають вишиванки.


пʼятниця, 14 травня 2021 р.


 

15 травня- День Європи в Україні.

 




15 травня- День Європи в Україні.
Для українців – це особливий день, адже нашу країну та ЄС єднають спільні цінності, історія та культура. Рада Європи це свято відзначає 5 травня, 9-го – Європейський Союз як річницю проголошення плану виходу Європи з післявоєнної кризи міністром закордонних справ Франції Робер Шуманом 9 травня 1950 року, відомої також як Декларація Шумана. Перше визнання Дня Європи відбулось у Раді Європи у 1964 році. Пізніше Європейський Союз започаткував свій власний Європейський день на відзначення декларації Шумана, саме тому його називають ще «Днем Шумана».
◾ЄС – ЦЕ НЕ ТІЛЬКИ ЄВРОПА. Звичайно, велика частина території і населення ЄС знаходиться в Європі. Проте, простір співтовариства поширюється на Північну і Південну Америки, Африку і Океанію. Як таке може бути? Все просто: деякі європейські країни, як і раніше, зберігають свої заморські володіння і території. Наприклад, до складу Іспанії входять африканські міста Сеута і Мелілья, а також Канарські острови. А Франція володіє Гвіаною в Латинській Америці і островами в Карибському морі і Тихому океані.
◾З ЄВРО І БЕЗ НЬОГО. Євро – офіційна валюта 19 країн Європейського Союзу. В інших дев’яти державах, як і раніше, діють старі грошові одиниці. Зате на євро перейшли шість країн, які не входять до ЄС. Це Андорра, Ватикан, Монако, Сан-Марино, Чорногорія і Косово.
◾ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ЛІДЕР. Республіка Мальта, розташована на островах в Середземному морі, – це найменша країна в ЄС. Її площа – всього 316 кв. км. За кількістю жителів Мальта теж на останньому місці в Євросоюзі (417 тис., тобто 0,8% усього населення європейської спільноти). При цьому Мальта – європейський лідер зі щільності населення: 1305 чоловік на 1кв. км.
◾ВХІД І ВИХІД. За всю історію Європейського Союзу тільки одна країна заявила про вихід зі співтовариства. Це Великобританія. Втім, британська влада до цих пір не може вирішити, як втілити в життя рішення референдуму 2016 року, на якому громадяни країни вирішили покинути ЄС.
◾У той же час, Швейцарія і Норвегія не є членами Європейського Союзу. Щоправда, вони підписали кілька угод з ЄС, які дозволяють вільно пересуватися людям і перевозити товари. В обох країнах деякі з головних політичних партій виступають за приєднання до Євросоюзу.
◾МОВНЕ ПИТАННЯ. В Євросоюзі – 24 офіційні мови. На засіданнях Європарламенту депутати можуть використовувати будь-яку з них. Тому, щоб народні обранці розуміли один одного, в парламенті працюють 330 штатних і 1800 позаштатних перекладачів-синхроністів.
◾До речі, Євросоюз стимулює вивчення мов і багатомовність. Для цього в країнах ЄС щорічно проводиться Європейський день мов, організовуються доступні мовні курси і пропагується вивчення мов дорослими.

150 років виповнюється від дня народження видатного українського письменника, ВАСИЛЯ СЕМЕНОВИЧА СТЕФАНИКА.

 



"...Розлилися чорні ріки
з мужицького серця.."- так
писав про Василя Стефаника,
Марко Черемшина.

14 травня 1871року в селі Русові у сім'ї заможного господаря, що на Івано-Франківщині народився Василь Семенович Стефаник.
Видатний український письменник -демократ кінця 19 століття -початку 20 ст. ,
майстер соціально -психологічної новели.
У своїх творах він змалював страшні злидні та поневіряння західноукраїнського селянства. Короткі, емоційно насичені оповідання В. Стефаника полонять драматизмом, жахливими картинами минулого та психологічною глибиною. Спадщина письменника -це книги новел " Синя книжечка "( 1899), "Камінний хрест" (1900), "Дорога " (1901 ), "Земля "( 1926 ) та інші. 📗📗📘📘📖📖📚📚📒📔
З нагоди 150 річниці від дня народження Василя Стефаника Єньківська бібліотека - філія пропонує книжкову виставку -портрет
"ВОЛОДАР ДУМ СЕЛЯНСЬКИХ ", а також для юних користувачів літературну хвилинку "Селянський Бетховен ", з якої діти дізналися про життя і творчість письменника. У голос прочитали новели "Катруся " та "Синя книжечка ".📚📚
Помер В.Стефаник 7 грудня 1936 року. 😢😢
Перед ним послалася дорога в безсмертя.
Запрошуємо відвідати бібліотеку та взяти книги письменника.


середа, 12 травня 2021 р.

10 травня відзначила 70-річчя поетеса Надія Галковська








 Я – жінка, може й квітка,

До вуст твоїх тулюся пелюстками.
Я – жінка, може й гілка,
Вербово обійму тебе руками.
Я – жінка, може й зірка,
Промінням спалахну тобі на віях.
Я – жінка, може й скрипка,
Заплачу, заспіваю й скам’янію,
Та не піду з життя твого назавжди,
Бо ж квіткою стою я перед зором,
І гілкою хитаюсь за вікном,
І зіркою злітаю серед ночі,
І скрипкою співаю
Вічну Пісню.
10 травня відзначила 70-річчя поетеса, педагог та громадський діяч Надія Галковська. Широкому колу пані Надія відома як авторка слів неймовірно популярної в дев’яностих «Козачки». Ця пісня, написана під час історико-просвітянського походу у 1991 році, у виконанні Раїси Кириченко прославила авторку слів далеко за межами України.
Дебют Надії Миколаївни як поетеси відбувся ще у кінці 70-х роках, коли народний хор «Десна» виконав пісню «Заквітчалась моя Україна». «Гонораром» та нагородою за чудовий текст пісні була слава в народі.
У 1994 р. в Чернігові вийшла збірка поезій «Козачка», у 2011 – новели «Козацькими шляхами». У 1994 році творчість Надії Галковської була відзначена літературною премією ім. Б. Грінченка, а у 2000 р. - конкурсною премією з Канади за відданість рідній мові. Пані Надія – кавалер ордена Княгині Ольги.
Надія Миколаївна – активна громадська діячка: вона є однією з фундаторів оновленої чернігівської «Просвіти», літературної спілки «Чернігів», у 2006 році підтримала ідею створення районної організації Спілки краєзнавців, активно досліджує забуті сторінки історії Сіверського краю. За її участі в 2011 році у селі Старий Білоус було засновано музей-садибу П.Г. Березовського (Старобілоуський історичний комплекс).

вівторок, 4 травня 2021 р.

4 травня 1852 року народилася Аліса Лідделл.

 А чи знаєте ви що...

4 травня 1852 року народилася Аліса Лідделл, яка прожила довге, цікаве життя.
Але увійшла вона в історію семирічною дівчинкою, яка надихнула математика Чарлза Доджсона на вигадування дивовижної історії про пригоди Аліси в країні чудес і переконала його написати книгу.
4 травня 1852 року народилась Аліса Плезенс Ліддел - прототип персонажа Аліси з книги «Аліса в країні чудес».
4 липня 1862 року на човнової прогулянки Аліса Лідделл попросила свого друга Чарльза Доджсона скласти історію для неї і її сестер Едіт і Лорін. Доджсон, якому і раніше доводилося розповідати дітям декана Ліддела казки, вигадуючи події і персонажів на ходу, з готовністю погодився. На цей раз він повідав сестрам про пригоди маленької дівчинки в Підземної Країні, куди вона потрапила, провалившись в нору Білого Кролика. Головна героїня дуже нагадувала Алісу (і не тільки ім'ям), а деякі другорядні персонажі - її сестер Лорін і Едіт. Історія так сподобалася Алісі Лідделл, що вона попросила оповідача записати її. Доджсон обіцяв, але все одно нагадувати довелося кілька разів. Нарешті він виконав прохання Аліси і подарував їй манускрипт, який називався «Пригоди Аліси під землею». Пізніше автор вирішив переписати книгу. Для цього навесні 1863 він відправив її на рецензію своєму другові Джоржу Макдональд. Також в книгу були додані нові деталі і ілюстрації Джона Теніела (John Tenniel). Нову версію книги Доджсона подарував своїй улюблениці на Різдво 1863 року. У 1865 році Доджсон опублікував книгу «Пригоди Аліси в Країні Чудес» під псевдонімом Льюїс Керролл. Друга книга - «Аліса в Задзеркаллі» - вийшла через шість років, в 1871 році. Обидві казки, яким вже значно більше 100 років, популярні й донині, а рукописний примірник, який Доджсон подарував колись Алісі Лідделл, зберігається в Британській Бібліотеці.
На честь Аліси Лідделл названа мала планета 17670 Liddell.





субота, 1 травня 2021 р.

130 років від народження книги Оскара Вайлда Портрет Доріана Грея


 З книжкової скрині на Золоту полицю

130 років від народження книги Оскара Вайлда Портрет Доріана Грея

Яєчко – розмальоване, барвисте.


 

Яєчко – розмальоване, барвисте.
Ним тішиться і старець , і дитя,
Творіння людських рук святе і чисте,
Маленький символ нашого життя

Великдень, або Христове Воскресіння

 

Великдень, або Христове Воскресіння, — одне з найдавніших і найважливіших християнських свят, що символізує Воскресіння Ісуса Христа.
Вітаємо зі світлим святом, що сповнене радістю, щирістю і добром! Бажаємо вам благодаті, добробуту, окриленого настрою, миру, злагоди та душевної величі. Нехай цей Великий День дарує щастя, здоров’я, любов та непохитну віру в кращий завтрашній день!
Христос Воскрес!