5 квітня відзначається 140 років від дня народження Дмитра Миколайовича Ревуцького – мистецтвознавця, літературознавця, фольклориста, перекладача.
Народився у славетному селі Іржавці на Чернігівщині 5 квітня 1881 року.
Батько — Микола Гаврилович добре грав на скрипці, непогано співав.
Мати — Олександра Дмитрівна Каневська вільно володіла французькою і німецькою мовами, набула музичну освіту в пансіоні для панночок села Римарівців Гадяцького повіту в німецького вчителя Блюмеля. Грала на фортепіано.
Дітям прищеплювали моральні цінності, притаманні шляхетній людині.


У 1906 році Дмитро закінчує історико-філологічний факультет, але через свої патріотичні українські настрої знайти роботу в Києві не може. Довелось їхати на викладацьку роботу в Ревель (нині Таллінн). Лише через три роки, завдяки сприянню свого старшого колеги — авторитетного київського освітянина В. Науменка — Дмитро Ревуцький одержує посаду вчителя словесності у класичній гімназії в Києві. Тут серед його учнів були три майбутні академіки — Максим Рильський, Михайло Алексєєв та Костянтин Паустовський.
Максим Рильський з теплотою згадує про свого учителя і щирого друга: "Ентузіаст, глибокий знавець і цікавий інтерпретатор пісні, Дмитро Миколайович виконував нам на вечірках і українські та російські пісні, думи, билини, і зразки західноєвропейської вокальної творчості, твори Чайковського, Глінки, Мусоргського, Даргомижського, Бетховена, Шуберта, Лисенка. А до рояля іноді після довгих умовлянь брата і гостей сідав скромний, світлоокий студент Левко Ревуцький. Він акомпанував братові й співакам-гостям, акомпанував прекрасно, але в очах його щось ніби говорило, що поза виконуваною музикою він чує музику глибоко в собі".

З перших днів Української Народної Республіки Дмитро Ревуцький береться за омріяну роботу — розбудову національної музичної культури. Він серед перших професорів музично-драматичного інституту ім. М.В. Лисенка. Разом із Климентом Квіткою Дмитро Ревуцький стає засновником Етнографічного кабінету ВУАН (на базі якого пізніше буде створено академічний Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології).

У роки безперервної зміни влади на Україні він готує і видає фундаментальну працю "Українські думи та пісні історичні" (1919). Нотний матеріал до книги підготував Левко Ревуцький — це перше спільне видання братів. Згодом будуть видані два випуски "Козацьких пісень" і "Галицькі пісні" в обробці Левка з коментарями Дмитра Ревуцького. Наступна фольклористична праця Дмитра Миколайовича (1926—1929) — три випуски по 125 українських народних пісень із академічними коментарями. Назву цього видання — "Золоті ключі" — запропонував Максим Рильський, зачарований народною піснею "Ой, глибокий колодязю, золотії ключі".

У 1920 році створює перший український театральний підручник "Живе слово. Теорія виразного читання" та перекладає понад 300 кращих зразків світової оперної і вокальної класики, що вперше лунали зі сцени українською мовою.
Музикознавчі дослідження Д.М.Ревуцького сягали різних епох і тем, щоразу подаючи нові факти й відкриття. Та все ж найвизначнішою і найулюбленішим напрямком наукової діяльності Дмитра Ревуцького стало лисенкознавство.

Починаючи з 1927 року, він поетапно у ґрунтовних статтях висвітлює діяльність Лисенка, аналізує окремі його твори.
У 30-х роках брати Ревуцькі розпочинають багатотомне повне видання творів Миколи Лисенка, в якому, крім вступних тематичних статей до кожного тому, докладно прокоментовано кожну народну пісню чи авторський твір. Було передбачено зібрати згодом усі статті в єдиній монографії. Та працювати ставало все тяжче.

У вересні 1939 року Дмитра Миколайовича звільнено з усіх посад. Тяжко захворівши, втративши мову, він майже рік пролежав у ліжку. І не встиг звестися на ноги, як до нього у квартиру підселили наглядача з "певних інстанцій". Це змусило Дмитра Ревуцького погодитись на пропозицію близького друга — видатного художника Василя Кричевського — перебратись навесні 1941 року до його помешкання на вулиці Толстого. Кілька кварталів — від Володимирського собору до Університету — несли його у кріслі син Валер'ян та племінник Євген (майбутній професор медицини).
Війна застала напівпаралізованого Дмитра Ревуцького за письмовим столом — над листами й нотними сторінками з архіву Лисенка. Від евакуації довелось відмовитися - вирушати в дорогу тяжкохворій літній людині було вкрай небезпечно.
29 грудня Дмитра Миколайовича знайшли в квартирі з пробитою головою над залитим кров'ю рукописом про Лисенка. Дружина Ревуцького, яка відкрила убивці двері, до кімнати вже не повернулась. Поховали подружжя Ревуцьких 1 січня 1942 року на Байковому кладовищі.

Дмитру Миколайовичу Ревуцькому належить особливе місце в історії української культури першої половини ХХ ст. Були довгі десятиліття – з початку сорокових до кінця вісімдесятих років, коли його ім’я намагалися вилучити з національної пам’яті, коли на його творчу спадщину покладено тавро мовчання, коли шанувальники його доробку були змушені знищувати титульні сторінки, де зазначалося прізвище автора .

Добре ім'я Дмитра Ревуцького було повернено тільки до його 110-річного ювілею.

В 1997 році Дмитру Миколайовичу Ревуцькому встановлена меморіальна дошка на Прилуцькій гімназії. Його ім’я внесено до реєстру «100 найвідоміших українців» (2002).
Немає коментарів:
Дописати коментар