"Будьмо, знайомі!

понеділок, 19 квітня 2021 р.

15 квітня 1939 року - 85 років від дня народження письменника-сатирика Олега Чорногуза

 



«Веселі поради Олега Чорногуза» - 85 років від дня народження письменника-сатирика 15 квітня 1939 року у селі Іванів Калинівського району на Вінниччині народився Олег Чорногуз – найвідоміший сучасний український письменник-сатирик, автор першого українського сатиричного роману. Після закінчення школи вступив до Чернівецького військового училища, але згодом покинув навчання і вступив на факультет журналістики Київського університету ім. Т.Шевченка, який закінчив в 1964 році.

Понад 20 років працював у журналі «Перець» - від фейлетоніста до головного редактора. Лауреат премій ім.Остапа Вишні, ім. І.Багряного, ім.О.Гончара та ін. серед найвідоміших книг письменника: повість «Голубий апендицид»; книги гумору та сатири «Портрет ідеала», «Сіамський слон», «Веселі поради», «Між нами кажучи», «Сповідь старого холостяка» та ін. Сатиричні романи «Аристократ із Вапнярки», «Претенденти на папаху», «Вавілон на Гудзоні» та ін.
Письменник Олег Чорногуз перший здогадався, що час повчань минув. Зовсім інша справа, коли людині радять. «Книга веселих порад» не випадково народилася в Україні, адже для нашої країни радитися – то велика справа. Верховна Рада – головний орган влади. Перший український історичний роман, написаний П. Кулішем, називався «Чорна рада». Перший і головний орган управління УНР називався Центральна Рада. І всюди «рада». Чим відрізняється рада від поради. Порада – це вже здійснена, завершена рада. Книга «Веселих порад» - це енциклопедія життя приватної людини, порадник їй на щодень, навчальний посібник в кожну родину, причому як для батьків, так і для дітей, у кожну установу, причому як для керівників, так і для рядового складу. Понад те, цю книгу не тільки корисно мати на столі, але й у кишені як довідник з правильної поведінки в усіх випадках життя.
Перша порада – «Як затримати грабіжника». Починається вона так: «Нема нічого простішого, як провернути цю операцію. Особливо, коли той грабіжник забрався до квартири тоді, коли ви вдома. Правда, це рідко трапляється, бо число грабіжників так різко зменшилося, що коли ви телефонуєте до міліції, вам часто кажуть:
- Цього не може бути! Серед білого дня? У вас у квартирі? А-а, ви його затримали?! Все зрозуміло. Так чого ви ото дзвоните? Ведіть його до найближчого відділення. Можете привести й до нас. Цікаво, що він у вас узяв?
- Нічого, - кажете ви.
- Та який же він грабіжник? А-а, не встиг. Усе одно приведіть.
- Як бачите, до грабіжників зацікавлення виявляє навіть міліція». Це нагадує те, коли доводилось подавати заяву до міліції й болісно відчувати, що ми покинуті напризволяще, мусимо сам на сам змагатись із зловмисником.
Олег Чорногуз відкрив жанр веселої поради. Його відкриття виявилося продуктивним. Твори письменника-сатирика читає весь світ, вони перекладені двадцятьма двома мовами, в тому числі – й есперанто.

Немає коментарів:

Дописати коментар