Щедрий вечір, добрий вечір, добрим людям на здоров’я!
Тривають зимові свята. У Святвечір в оселях добрих людей лунали голоси колядників. Не за горами – Щедрий вечір. Тож чекаймо на щедрувальників.
У давнину кожен господар вважав за честь, що до його дому завітали колядники та щедрувальники. Їх щедро обдаровували. Але не грошима, а цукерками, горіхами та іншими смаколиками – що у кого було. Отже, і нині не варто забувати, що щедрування – це не заробляння грошей, а щира й добра справа. І потрібно бути вдячними за будь-який гостинчик, навіть найскромніший.
Щедрують 13 січня – у переддень Святого Василя, чи, як іще кажуть, старого Нового року. Якщо в колядках прославляють народження Христа, то щедрівками зичать родині здоров’я, достатку, добробуту. Щедрівки, на відміну від колядок, мають свою особливість – традиційний приспів «Щедрий вечір, добрий вечір, добрим людям на здоров’я».
За християнським календарем 13 січня – це також день преподобної Меланії. Меланка-Вода приходить на Щедрий вечір разом із Василем-Місяцем сповістити господарям про урочистості та справити гостини, які в народі так і називають – гостини Меланки. Це свято має язичницькі витоки. Однак історично щедрування незначною мірою відчуло на собі вплив християнства. На кінець XIX ст. обряд переважно став явищем народної художньої творчості. Таким він зберігся й до сьогодні. Щедрівка увібрала в себе національний колорит і менталітет українського народу.
Зранку цього дня господині готують другу обрядову кутю – щедру. Крім того – печуть млинці, пироги з сиром, варять вареники, щоби було чим частувати щедрувальників. На столі цього вечора також будуть і м’ясні страви – ковбаси, холодець, шинка.
До речі, щедра кутя є в основі багатьох звичаїв. Щоб помиритися, сусіди йшли одне до одного зі щедрою кутею, аби зустріти у злагоді Новий рік. Парубок, якому до того дівчина викотила гарбуза, вдруге засилав сватів, сподіваючись на згоду.
З вечора до опівночі щедрувальники обходять оселі. Щедрують переважно дівчата. А парубоцькі гурти «водять Меланку». Хлопці, вбрані у Меланку й Василя, Цигана, Смерть, Козу та інших персонажів, висловлюють добрі побажання, веселять піснями, танцями, жартівливими сценками.
А ось і декілька щедрівок – давніх та сучасних. Не баріться, щедрівнички, забирайте до скарбнички. Добрим людям ви щедруйте, із Маланкою віншуйте!
* * *
Ой, господарю, господарочку,
Пусти в хату Меланочку.
Меланочка чисто ходить
Нічого в хаті не пошкодить.
Як пошкодить, то помиє,
Їсти зварить та й накриє.
Добрий вечір!
* * *
Ходить вечір, ходить ясний,
Зорями багатий,
Тихо стукає у шибку,
Щоб защедрувати.
Ти заходь, заходь до хати –
Раді тобі люди.
Якщо ти приніс щедрівку –
В домі щастя буде.
Ой щедрівочко, щедрівко,
Щедра пташко мила,
Ти своєю добротою
Нас усіх зігріла.
Немає коментарів:
Дописати коментар