"Будьмо, знайомі!

понеділок, 29 березня 2021 р.

Добра, мудра, чарiвна казка

 Добра, мудра, чарiвна казка завжди була у пошанi. Її із задоволенням слухають i дiти, i дорослi. Казки бувають рiзнi: довгi i короткi, веселi, чарiвнi, написанi автором або складенi народом. Проте у всiх казок є одна спiльна риса — мудрiсть. І особливо це проявляється у народнiй казцi.

Ми з вами, друзi, знаємо багато чудових українських народних казок. Отже, оголошуємо казкову вiкторину, аби перевірити, чи уважно ви читаєте казки.


29 березня 1881 року народилася відома дитяча письменниця Марія Омелянівна Ленерт - Домбровська - Марійка Підгірянка

29 березня 1881 року народилася відома дитяча письменниця Марія Омелянівна Ленерт - Домбровська - Марійка Підгірянка.

Запрошуємо усіх користувачів до перегляду біографічного етюду "Співачка сонячної віри" приуроченому 140 - річниці від дня народження української письменниці Марійки Підгірянки.
 

Бібліотека і книга. Цікаві факти.



 

 

 

неділя, 28 березня 2021 р.

📚Гарних вихідних з цікавою книгою.🛋

📚Гарних вихідних з цікавою книгою.🛋
📖Радимо прочитати книгу Золотої письменниці України Світлани Талан "З любов'ю до життя".👇
Кохання — дар, що звеличує та підносить до небес. Це почуття здатне штовхнути на божевільні вчинки, воно то солодке, як мед, то з полиновим присмаком. Чимось схоже на саме життя — багатогранне, безцінне та неповторне. Ці споконвічні чуття увиразнюють пульс кожного з нас.
«Квіти кохання», «Життя багатогранне» та «Перехрестя епох» — три частини збірки, наче три кити нашого життя. У цій книжці є все: герої, котрі здаються близькими й таким схожими на нас самих; вчинки, що змінюють майбутнє цілих поколінь; кохання, яке здатне залікувати найглибші рани та повернути до життя.

 

28 березня – день народження фарфору





28 березня – день народження фарфору. Саме ця дата вважається днем відкриття формули виробництва фарфору (порцеляни) в Європі, яку в 1709 році винайшов алхімік Йоганн Беттгер. В читальній залі книгозбірні організовано книжкову виставку-експозицію «Дзвінке сяйво фарфору», де представлено книги з історії виробництва порцеляни та вироби фарфорових заводів різних років.
В Україні вперше випуск порцеляни був організований наприкінці XVIII століття. Розвитку фаянсової й порцелянової справи сприяли великі поклади каоліну на Волині та Чернігівщині. У цих місцях і будувались заводи. Порцелянове виробництво на Полтавщині розпочалось у 1964 році. Полтавський фарфоровий завод випускав чайні та кавові сервізи, тарілки, вази, порцелянові фігурки. Візитівкою Полтавського порцелянового виробництва стали парні скульптури «Псел» та «Ворскла», що уособлюють головні річки краю. Пропонуємо всім переглянути «домашні фарфорові скарби» і усвідомити, що і в них є день народження.

 

вівторок, 23 березня 2021 р.

Книги - ювіляри 2021року


 

Всесвітній день Землі!




Всесвітній день Землі!
Наша планета Земля - наш рідний дім, в якому створені для нас особливі сприятливі умови, що сприяють нашому існуванню і життєдіяльності, що відкривають для нас досталь можливостей й достатній простір для їх реалізації. Далеко не кожна планета наділена таким унікальним потенціалом і розташована в таких унікальних умовах, які дозволили б такий бурхливий розквіт життя і її форм на такому, здавалося б, обмеженому просторі у всесвіті. А адже вона така одна у всьому всесвіті.
Тож бережімо наш дім: піклуймося та шануймо нашу Землю, нашу рідну, найкращу планету у Всесвіті!
Що ми можемо робити сьогодні і зараз, щоб зберегти нашу планету, та багато цікавої і необхідної інформації дивіться за посиланням
⬇️
А чудова добірка книг буде у нагоді, щоб більше дізнатися про нашу планету!

 

20 березня Всесвітній день казки.

 





20 березня Всесвітній день казки.
«Забута казка – це золоте намисто, яке впало на морське дно» - кажуть старі люди. Чи задумувались ви над тим, чому живуть і не вмирають народні казки! А безсмертні вони тому, що в них живе і не вмирає сам народ, казки упродовж віків були і залишаються чарівними провідниками доброти і милосердя. Гортаючи сторінки улюблених казок, ви зрозумієте, що казки – то наші великі вчителі, що спочатку виховують, а потім розважають.
Дитинство поділяє дійсність на життя та казки. У дитинстві всі - справжнє. І казки - теж справжнє, якщо вони допомагають жити і якщо в них віриш.
Казка розповідається не для того, щоб приховати, а для того, щоб відкрити, сказати на всю силу, на весь голос те, що думаєш.
Прочитай, подивися, послухай, розкажи в цей день казку - і чудес у світі дода'ться.

пʼятниця, 19 березня 2021 р.

21 березня Всесвітній день поезії

 



Поезія – це завжди неповторність,
Якийсь безсмертний дотик до душі.
Л.Костенко
Всесвітній день поезії 📖🖋 - чудова нагода згадати великих поетів. Пропонує головоломку «Голоси поетів».


19 березня святкує свій 91-й рік Ліна Костенко

 Ліна Костенко – одна із найвідоміших українських письменниць сучасності. 19 березня письменниця святкує свій 91-ий день народження. Щира й безкомпромісна Костенко, не дивлячись на свій вік, захоплює і дивує своїм вольовим характером.

Своїм життям і творчістю вона засвідчує несхитну мужність, палку любов до України. Вона — одна з тих митців, хто не втратив людської гідності в часи переслідувань, не йшов на компроміс з владою, бо свою позицію поетеса завжди виражала прямо і відкрито.
Шкільна бібліотека представляє книжкову виставку «Я вибрала Долю собі сама…» до Дня народження видатної поетеси.


















19 березня 1895 народився Максим Рильський

 








126 років тому народився Максим Рильський - український поет, перекладач, громадський діяч, класик української літератури XX століття.
Максим Тадейович народився 19 березня 1895 року в Києві. Батько - етнограф, громадський діяч і публіцист Рильський Тадей Розеславович, був сином багатого польського пана Розеслава Рильського і княжни Трубецької. Мати Максима Рильського, Меланія Федорівна, була простою селянкою з села Романівки (нині Попільнянського району Житомирської області).
1902 року помер його батько, і родина переїхала з Києва до Романівки. Максим спершу навчався в домашніх умовах, потім (з осені 1908 року) у приватній гімназії в Києві.
Змалку познайомився з композитором М. Лисенком, етнографом, дослідником і збирачем українських народних дум та пісень Д. Ревуцьким, актором і режисером П. Саксаганським, етнографом та фольклористом О. Русовим, які справили на нього великий вплив. Деякий час він жив і виховувався в родинах М. Лисенка та О. Русова.
Після приватної гімназії Рильський у 1915–1918 роках навчався на медичному факультеті Київського університету Св. Володимира, потім на історико-філологічному факультеті Народного університету в Києві, заснованому за гетьмана Павла Скоропадського, але через бурхливі події революції й громадянської війни жодного з них не закінчив. Займався самоосвітою, вивченням мов, музикою. З 1919 до 1929 року вчителював у селі, зокрема й у Романівці, а також у київській залізничній школі, на робітфаці Київського університету та в Українському інституті лінгвістичної освіти.
Рильський почав писати рано, перший його вірш надруковано 1907 р., перша юнацька збірка поезій «На білих островах» вийшла 1910 року. Першою вже зрілою, що визначила появу видатного поета, була збірка «Під осінніми зорями».
У 1920-х роках Рильський належав до мистецького угруповання «неокласиків», переслідуваного офіційною критикою за декадентство і відірваність від сучасних потреб соціалістичного життя. Протягом десятиріччя вийшло десять книжок поезій, серед яких «Синя далечінь» (1922), «Поеми» (1925), «Крізь бурю і сніг» (1925), «Тринадцята весна» (1926), «Гомін і відгомін», «Де сходяться дороги» (1929), та декілька книжок поетичних перекладів, зокрема 1927 року — переклад поеми Адама Міцкевича «Пан Тадеуш».
Як і решта неокласиків, Рильський безпосередньо своєю творчістю не реагував на політичні події і протягом 1920-х років цілковито ізолювався від радянської дійсності, лише подеколи в одвертій формі (наприклад, у вірші «На світі є співучий Лянґедок») чи у вигляді іронічних «відступів» (як у «Чумаках» чи поемі «Сашко») виявляв обурення проти ідейно-політичної та літературної атмосфери, що панувала тоді. Така поведінка поета викликала гострі напади офіційної критики, що врешті закінчилося арештом НКВС у 1931 році, після чого він майже рік просидів у Лук'янівській тюрмі. Після ув'язнення Остап Вишня забрав його до себе в Харків на кілька днів у гості.
Після ув'язнення, з 1931 року творчість Рильського зазнає змін. Його творчість поділилась на два річища — офіційне та ліричне, в останньому йому вдавалося створити незалежні від політики, суто мистецькі твори, які пережили його.
У радянську добу Рильський написав тридцять п'ять книжок поезій, кращі серед яких — «Знак терезів» (1932), «Літо» (1936), «Україна», «Збір винограду» (1940), «Слово про рідну матір», «Троянди й виноград» (1957), «Голосіївська осінь», «Зимові записи» (1964); чотири книжки ліро-епічних поем, багато перекладів зі слов'янських та західноєвропейських літератур, наукові праці з мовознавства та літературознавства. 1943 року його обрано академіком. У 1944–1964 роках Максим Рильський був директором Інституту мистецтвознавства, фольклору та етнографії АН України.
Помер Максим Тадейович Рильський 24 липня 1964 року. Поховано його у Києві, на Байковому кладовищі.

четвер, 18 березня 2021 р.

18 березня 1952 року народився Ю́рій Винничу́к

 




18 березня 1952 року народився Ю́рій Винничу́к — український письменник, журналіст, редактор. Серед найвідоміших художніх творів Винничука романи «Діви ночі» (1991), «Танґо смерті» (2012), «Аптекар» (2015), «Цензор снів» (2016), «Лютеція» (2017) та «Нічний репортер» (2019). Серед творів для дітей — повість «Місце для дракона» (1990) та ціла низка казок.

понеділок, 15 березня 2021 р.

Мандруємо країною казок.Вікторина.


20 березня проводиться Всесвітній день казки. Journée Mondiale du Conte виник за ініціативи Швеції в 1991 році. Ці березневі заходи у другий декаді місяця мають традиційний щорічний характер.


А ви знаєте Тома Сойєра?

 

А ви знаєте Тома Сойєра?
В цьому році книзі видатного Марка Твена виповнюється 145 років. І вона, як і раніше, підкорює серця і дорослих і маленьких читачів.
Хто такий Том Сойєр?
Він непосида, вигадник і фантазер. Начитавшись історій про сміливих і відважних розбійників, які борються за справедливість, допомагають слабким, Том шукає пригод у реальному житті. Він романтик. ... Том готовий щодня "здійснювати подвиги", йому ніколи нудьгувати, він безжурний і меткий.
Він лідер, який завжди знаходить дотепний вихід із будь-якої ситуації. Хочете познайомитися з цим унікальним хлопчиком і поринути у світ незвичайних дитячих пригод? То книжка «Пригоди Тома Сойєра» саме для вас.
А за посиланням на вас чекає аудіокнига «Пригоди Тома Сойєра» ⬇️

вівторок, 9 березня 2021 р.

Село Моринці, Шевченкове (Керелівка) і Будище.

Село Моринці, Шевченкове (Керелівка) і Будище.
До дня народження українського Кобзаря ми зібрали відео з тих знакових місць, де народився і зростав великий геній українського народу Тарас Григорович Шевченко




 

«Шевченкова криниця»

«Шевченкова криниця» (До дня народження Тараса Григоровича Шевченка (1814—1861))
Щороку у березні відзначаються дні вшанування Тараса Шевченка.
Про Шевченка можна говорити нескінченно, адже він був непересічною особистістю, талановитим письменником, видатним художником, глибоким філософом. Його творчість багатогранна та пройнята любов’ю до волі та справедливості. Кожен українець знає це ім'я.
Надзвичайна доля цієї людини приваблювала до себе багатьох відомих майстрів пера. Про нього пишуть і будуть завжди писати вірші, поеми, великі й малі прозові твори. Ця тема невичерпна. Не оминула вона і чернігівських майстрів слова.
До вашої уваги добірка творів про Кобзаря чернігівських поетів.





 

Ната́ля Льв́івна Забі́ла народилася 5 березня 1903 року.

 





Ната́ля Льв́івна Забі́ла — українська письменниця, поетеса. Народилася 5 березня 1903 року в місті Петербурзі у дворянській родині з великими мистецькими традиціями. Рідний дід Наталі — Пармен Забіла (1830—1917) — прославився як скульптор, академік Петербурзької академії мистецтв, автор відомих творів: бюстів Т.Шевченка, М. Гоголя, пам’ятника О.Герцену в Ніцці. Батьки Наталі вчилися в художньому училищі Штігліца. Отже, дівчинка зростала в атмосфері захоплення художнім словом, музикою, живописом, і це, певна річ, вплинуло на її розвиток, художні смаки. Вона багато читала, зокрема, твори Т.Шевченка, і вже в дитинстві пробувала писати вірші, казки, оповідання. Писала, як пізніше зазначить Наталя Львівна, «сама для себе, не надаючи серйозного значення цій справі і аж ніяк не гадаючи робити з цього свою основну професію».1917 року сім’я переїжджає в Україну й оселяється в невеличкому селищі Люботин Харківської області. Батько залишився в Петербурзі, тому старшим дітям довелося працювати, щоб якось вижити. Наталя закінчує прискорений курс гімназії, працює на різних посадах, кілька років вчителює в селі Старий Люботин під Харковом. У 1925 році Наталя Забіла закінчила історичне відділення Харківського інституту народної освіти. Ще в студентські роки Наталя пише твори для дітей, прозу та поезію. У 1924 році у кам'янець- подільській газеті «Червоний кордон» був надрукований перший вірш Наталі, який мав назву «Війна — війні». Після закінчення інституту працювала співробітником редакції журналу «Нова книга», в Українській книжковій палаті.

У 1926 році вийшла перша книжка її поезій «Далекий край», а 1927 — перша книжка для дітей — оповідання «За волю» та «Повість про Червоного звіра». Видавши 1928 року віршоване оповідання для малюків «Про маленьку мавпу», Наталя Забіла твердо стає на шлях творення дитячої літератури. І хоч час від часу у неї виходять книги й для дорослого читача, однак твори для дітей стають її покликанням, її щоденною турботою і з часом приносять їй заслужений успіх і любов мільйонів юних читачів. У 1930 році вона остаточно переходить на творчу роботу, маючи вже десяток — хай здебільшого й невеличких за обсягом — книжок. Більше половини з тих поетичних і прозових збірочок адресувалися юному читачеві: «Пригоди з автобусом» (1928), «У морі» (1929), «Про Тарасика й Марисю» (1930), «Ясоччина книжка» (1934). Пізніше, вже в повоєнний час, вона випустила кілька ліричних збірок поезії для дорослих.
Одним з найкращих творів Наталі Забіли є цикл віршованих оповідань "Ясоччина книжка"(1934). У роки Вітчизняної війни Наталя Забіла жила й працювала в Казахстані. Повернувшись в Україну, очолювала Харківську письменницьку організацію, до 1947 року редагувала журнал «Барвінок». Близько 200 книжок для дітей, переважно для дошкільного та молодшого шкільного віку, видала Наталя Забіла за час своєї літературної діяльності.
Великою популярністю у юних читачів користуються збірки: «Під ясним сонцем» (1949), «Веселим малюкам» (1959), «У широкий світ» (1960), «Оповідання, казки, повісті» (1962), «Стояла собі хатка» (1974), «Рідний Київ» (1977, 1982), а також «Вибрані твори» в чотирьох томах (1984).
Поетеса широко відома як перекладач та популяризатор в Україні дитячої літератури інших народів. їй належать переклади творів О.Пушкіна, М. Некрасова, С. Михалкова, А. Барто, С. Маршака, К. Чуковського. Плідно вона працювала і в галузі перекладу з французької, польської та інших мов. Твори самої письменниці перекладалися багатьма мовами. а Крім того, Наталя Забіла була автором підручників «Читанка» для 2 класу (1933) і «Читанка» для 3 класу (1939), які перевидавалися кілька разів. Наталя Львівна вела велику громадську роботу. Протягом багатьох років була головою комісії дитячої літератури у Спілці письменників України, членом редколегії дитячих журналів, редакційної ради Дитвидаву, виступала на письменницьких з’їздах і нарадах з питань дитячої літератури як критик і літературознавець. Померла Наталя Забіла 6 лютого 1985 року.

Ці жінки, творили історію.

Ці жінки, творили історію.
Актуальне запитання сьогодення. Чому так сталося, що жінок майже не помітно в історії? Наше відео допоможе вам дізнатися, ким були ті українки, які все-таки лишили по собі помітний слід.